Zameldowanie w drodze decyzji administracyjnej
zameldowanie w drodze decyzji administracyjnej
Stanowisko/referat załatwiający sprawę
Stanowisko pracy ds. ewidencji ludności i dowodów osobistych
Wymagane dokumenty
Każdy, kto przebywa w Polsce, zobowiązany jest zameldować się w miejscu pobytu stałego lub czasowego. Mogą się jednak zdarzyć pewne sytuacje, w których zameldowanie nie będzie możliwe w zwykłym trybie tj. "przy okienku w urzędzie", np. gdy nie masz możliwości, aby właściciel mieszkania lub domu, w którym mieszkasz potwierdził swoim podpisem na Twoim formularzu meldunkowym Twój pobyt pod danym adresem (UWAGA: właściciel wyłącznie potwierdza fakt pobytu osoby pod danym adresem, nigdy nie wyraża zgody na zameldowanie).
Jeżeli odmówiono Ci zameldowania w zwykłym trybie, możesz wystąpić do urzędu z wnioskiem o zameldowanie. Na tej podstawie urząd przeprowadzi postępowanie wyjaśniające, które zakończone zostanie wydaniem odpowiedniej decyzji.
We wniosku podaj swoje dane teleadresowe, a także możliwie jak najpełniej opisz, dlaczego nie możesz zameldować się w trybie zwykłym. Napisz od kiedy zamieszkujesz pod danym adresem i jaki charakter ma Twój pobyt - stały czy czasowy. Jeśli nie posiadasz prawa do lokalu lub domu, w którym chcesz się zameldować ale wiesz, kim jest jego właściciel - podaj we wniosku jego dane. Pomoże to szybciej nawiązać kontakt z tą osobą, co może przyspieszyć zakończenie sprawy.
Pamiętaj: zameldowanie potwierdza jedynie Twój pobyt pod danym adresem i nie ma żadnego związku z prawem do lokalu. Przez zameldowanie nie nabywasz też żadnego prawa do przebywania pod danym adresem.
Do wniosku załącz następujące dokumenty:
- wypełniony i podpisany formularz meldunkowy;
- Pamiętaj: dla każdej osoby, która ma zostać zameldowana, musisz załączyć do wniosku oddzielny formularz (również dla dziecka), podpisany przez osobę meldującą się. Rodzic, opiekun prawny albo kurator - podpisuje formularz w imieniu osoby, która nie ma zdolności do czynności prawnych (osoby całkowicie ubezwłasnowolnionej, dzieci do 13 roku życia) lub osoby, która ma ograniczoną zdolność do czynności prawnych (osoby częściowo ubezwłasnowolnionej, dzieci w wieku od 13 do 18 roku życia);
- dowód wniesienia opłaty skarbowej za wydanie decyzji;
- pełnomocnictwo - w przypadku, gdy nie możesz osobiście brać udziału w prowadzonym postępowaniu administracyjnym i do reprezentowania siebie wyznaczasz pełnomocnika;
- dowód wniesienia opłaty za pełnomocnictwo.
Miejsce złożenia dokumentów
Urząd Gminy Będków
pok. nr 6
tel. 44 725 70 14
w godz. poniedziałek, środa, czwartek : 7.30-15.30
wtorek : 7.30-17.00
piątek : 7.30-14.00
Opłaty
Decyzja podlega opłacie skarbowej w wysokości 10,-zł
Od złożenia dokumentu stwierdzającego udzielenie pełnomocnictwa (od każdego stosunku pełnomocnictwa), gdy będzie reprezentował Cię pełnomocnik niebędący Twoją najbliższą rodziną - 17 zł. W przypadku, gdy będzie to Twój mąż, żona, rodzic, dziecko, rodzeństwo, dziadkowie, wnuki - pełnomocnictwo jest bezpłatne.
Wpłaty opłaty skarbowej można dokonać w kasie UG Będków lub na rachunek tut. organu podatkowego- nr konta 82 89850004 0070 0700 1007 0001
Termin i sposób załatwienia
Po złożeniu podania przeprowadza się postępowanie wyjaśniające, polegające m.in. na przesłuchaniu stron i świadków wskazanych przez strony lub wezwanych z urzędu, przeprowadzeniu rozprawy administracyjnej, oględzin w lokalu, itp.
Termin załatwienia sprawy - wydania decyzji administracyjnej - wynosi do 2 miesięcy od daty złożenia wymaganych dokumentów (w przypadku skomplikowanego postępowania termin może ulec przedłużeniu)
Podstawa prawna
Ustawa z dnia 24 września 2010 r. o ewidencji ludności (tekst jednolity: Dz.U. z 2017 r.
poz. 657) ;
Ustawa z dnia 14 czerwca 1960 r. Kodeks postępowania administracyjnego (tekst
jednolity: Dz.U. z 2017 r. poz. 1257)
Tryb odwoławczy
Od decyzji przysługuje stronom prawo złożenia odwołania do Wojewody Łódzkiego , w terminie 14 dni od daty jej doręczenia.
Odwołanie składa się za pośrednictwem Wójta Gminy Będków.
a. Zgłoszenie pobytu stałego.pdf
Wyświetlony: 1801
Dodany 10.05.2018 14:17:26 przez Wiesław Szulc
Autor dokumentu Wiesław Szulc
Ważny do: bezterminowo
Modyfikacja: 10.05.2018 14:17:26 przez
Historia zmian [1]